Rosja z uwagi na zarażonych Rosjan koronowirusem zamknęła swoje granice z Chinami. Na zawieszenie połączeń z Chinami zdecydowały się linie British Airways, KLM, Lufthansa, czy Finair oraz wielu innych przewoźników. Polskie Linie Lotnicze LOT zawieszają również loty do Pekinu.

Wszystko z powodu ogłoszonego przez WHO - Międzynarodowa Organizacja Zdrowia - komunikatu dotyczącego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zarząd LOT'u podjął decyzję tymczasowego zawieszenia rejsów lotniczych do Pekinu. Powodowana jest ona zapewnieniem bezpieczeństwem i troską o zdrowie pasażerów oraz załóg LOT'u. Nasz narodowy przewoźnik w dniu dzisiejszym - 31 stycznia wysyła "ostatni" samolot do Pekinu po załogi LOT'u oraz tych pasażerów z Polski i innych krajów Europy, którzy zdecydowali się powrócić z Pekinu do kraju. LOT będzie reagował na potrzeby kolejnych transportów, jeśli będą to uzasadnione przypadki.

Podstawowe statystyki Koronawirusa.

Koronawirus 2019-nCoV w Chinach i świecie ma już 213 istnień ludzkich na koncie. Ponad 9800 zarażonych osób wirusem. Wyszedł on poza granice Chin i trafił do następujących państw:

w Azji: Rosja, Korea Południowa, Singapur, Wietnam, Japonia, Tajlandii, Sri Lanka, Arabia Saudyjska, Nepal, Malezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Filipiny, Indie, Kambodża;
w Australii;
w Europie: Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Finlandia, Włochy;
w Ameryce: Stany Zjednoczone, Kanada.

Przez naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa (Baltimore, Stany Zjednoczone) stworzona została mapa regionów świata, gdzie codziennie zgłaszane są przypadki zachorowań na Koronawirus 2019-nCoV. Mapa Koronawirusa 2019-nCoV powstała, aby pomóc zrozumieć i dostrzec skalę epidemii na naszym globie. Jest ona uzupełniana na bieżąco przez ekspertów danymi uzyskanymi z wiarygodnych źródeł takich jak:
Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization - WHO);
Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention - CDC);
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control - ECDC) i innych.

Jak doszło do powstania epidemii koronawirusa (2019-nCoV)?

O dziwnej nieznanej chorobie poinformowano Światową Organizację Zdrowia (WHO). Przypadki miały miejsce w mieście Wuhan liczącym ponad 10 milionów ludności. 31 grudnia 2019 roku stwierdzono nietypowe rozprzestrzenianie się zapalenia płuc zupełnie innymi czynnikami niż do tej pory. Okazało się, że nowo odkryty koronawirus (2019-nCoV) przypomina chorobę SARS.

Ze wstępnych doniesień wynika, ze najprawdopodobniej, źródłem i miejscem infekcji i rozprzestrzenienia się choroby, jest jeden z targów rybnych w Wuhan, gdzie handluje się świeżymi rybami, ale także żywymi zwierzętami. Jest to tylko przypuszczenie, które zaprzecza na razie wielu dziwnym pogłoskom w sieci, którym media same wytoczyły wojnę z powodu powagi sytuacji. Przypomnijmy, że dziś mamy 31 stycznia 2020 i wirus ten jest obecny w 17 krajach świata.

Jak można się zarazić koronawirusem (2019-nCoV)?

Wśród ludzi choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Co oznacza w praktyce zakażenie kropelkowe? Droga kropelkowa szerzenia się chorób zakaźnych, to przenoszenie infekcji z osobnika chorego na zdrowego poprzez wdychanie przez tego drugiego, rozpylonych w powietrzu kropelek śliny, kataru, zainfekowanej wydzieliny w trakcie kichania, kaszlu lub prowadzenia rozmowy i oddychania przez tego pierwszego.

Jakie są objawy koronawirusa (2019-nCoV)?

Wirus, którego komórki przypominają koronę powoduje, problemy z układem pokarmowym i oddechowym. Dokładniej ma swoje widoczne objawy w trudnościach oddechowych, wysokiej gorączce oraz katarze. Przypomina to zapalenie płuc, lecz wirus przypomina ten znany, z którym mieliśmy do czynienia w 2003 roku nazwany SARS. Obydwa pochodzą z jednej rodziny. Eksperci uważają, że coś jeszcze może się zmienić podczas kolejnych mutacji. Z pewnością wirus będzie trudniejszy w zwalczeniu.
Jak walczyć z koronawirusem (2019-nCoV)?

Mimo sporej liczby zainfekowanych i wciąż rosnącej liczby zachorowań na koronawirusa (2019-nCoV), cieszy fakt rosnącej liczby osób, które przezwyciężają wirusa.

Jak walczyć z koronawirusem?

Podstawą jest higiena, mycie rąk przed kontaktem z pożywieniem i dotykiem ust, oczu i twarzy oraz unikanie zatłoczonych miejsc, gdzie choroba ma duże szanse przenosić się masowo. Dodatkowy apel kierowany jest przez lekarzy do osób podróżujących i wracających z terenów opanowanych całkiem lub częściowo przez wirus, aby po zauważeniu pierwszych objawów kontaktowali się z przedstawicielami placówek medycznych celem potwierdzenia lub zanegowania istnienia podejrzenia lub zachorowania.

Australijczycy wyhodowali już wirusa z Chin w laboratorium. To może być przełom, który pozwoli zbadać i zdiagnozować dokładnie koronawirusa (2019-nCoV).


Źródło:
wp.pl, wuropa.eu, wikipedia.org, arcgis.com,
oraz oficjalny komunikat PLL LOT